تبلیغات
صاباح نیوز - گزارش همایش رسانه و دموکراسی در حسینیه فاطمه الزهرای سپاه تهران
 
پایگاه خبری صاباح نیوز را چگونه ارزیابی می كنید؟تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

کد متحرک کردن عنوان وب

 
 
نویسنده : admin
تاریخ : پنجشنبه 24 دی 1394
نظرات
همایش رسانه و دموکراسی در حسینیه فاطمه الزهرای سپاه تهران برگزار شد


ب
ه گزارش صاباح نیوز به نقل از ایسنا، حسن رحیم‌پور ازغدی در ابتدای این مراسم درباره‌ی مفهوم رسانه و استفاده رسانه‌ای در جامعه به آیات و روایات دینی و قرآن اشاره کرد و گفت: آیات و روایات بسیاری داریم که به مفهوم رسانه مربوط‌ند و ما تا با پرسش رسانه‌ای سراغ آیه و حدیث نرویم، استفاده رسانه‌ای نمی‌توانیم داشته باشیم.


به گزارش صاباح نیوز به نقل از ایسنا، حسن رحیم‌پور ازغدی در ابتدای این مراسم درباره‌ی مفهوم رسانه و استفاده رسانه‌ای در جامعه به آیات و روایات دینی و قرآن اشاره کرد و گفت: آیات و روایات بسیاری داریم که به مفهوم رسانه مربوط‌ند و ما تا با پرسش رسانه‌ای سراغ آیه و حدیث نرویم، استفاده رسانه‌ای نمی‌توانیم داشته باشیم.

وی بیان کرد: رسانه‌ها در حال حاضر دو کارکرد دارند که خبری نیست؛ یا عیب‌جویی می‌کنند و یا طعنه می‌زنند.


http://up.spornews.ir/view/1149629/rasaneh democracy01.jpg

او با اشاره به اینکه امروزه مفهوم رسانه و حریم خصوصی و عمومی از بین رفته است، گفت: در حال حاضر دموکراسی رسانه‌ای با هرج و مرج رسانه‌ای چه نسبتی دارد، در شرایطی که مفهوم رسانه و حریم خصوصی و عمومی از بین رفته است. هر کسی کتاب می‌نویسد، خودش تایپ می‌کند و حتی نیازی به چاپ هم نیست و در فضای مجازی منتشر می‌کند. در واقع ما در فضایی هستیم که مرز دموکراسی و هرج و مرج و کارکرد رسانه عوض شده و بشریت تاکنون این وضعیتی که پیش آمده را تجربه نکرده بود. به گونه‌ای که ضوابط نسبت به 30 سال اخیر مثبت و منفی تغییر کرده است. کل بشریت یک طرف و این 10، 20 سال اخیر یک طرف دیگر. بنابراین باید در بسیاری از مفاهیم تجدید نظر صورت بگیرد.

رحیم‌پور ازغدی همچنین با اعتقاد بر اینکه نگاه انتزاعی به کارکرد رسانه در دموکراسی دیگر دوره‌اش گذشته است، یادآور شد: در تاریخ بشر دموکراسی رسانه‌ای و آزادی رسانه وجود نداشته است. علیرغم رسانه‌ای کردن مفاهیم شخصی چیزی که در حال حاضر در رسانه بین‌الملل وجود ندارد، دموکراسی بین‌المللی رسانه است. هر چند ما جرأت نمی‌کنیم این را بگوییم چون خودمان مصرف‌کننده هستیم.

او همچنین با اشاره به اینکه ابزار دموکراتیک شدن رسانه در دنیا مثل امروز نبوده است، یادآور شد: در حال حاضر شیر تو شیر به معنای دقیق کلمه شکل گرفته است اما آیا آزادی و دموکراسی که در متون فلسفه تعریف شده وجود دارد؟ آیا جاده این اتوبان واقعا دوطرفه است؟ کوچه‌های خیلی از اتوبان‌ها به بن‌بست منتهی می‌شود. صدا و پیام وجود دارد اما چیز دیگری می‌شنویم.

وی همچنین بیان کرد: رسانه ظاهرا کارش رساندن است اما خیلی وقت‌ها کارکردش به معنای واقعی نرساندن می‌شود. می‌گویند دیپلماسی روش حرف‌زدنی است برای مواقعی که چیزی نگوید. تعریف دپیلماسی در دنیا این است. محافظه‌کاری که مشخص کردن اعلام مواضع است اما در اصل عدم اعلام مواضع است.

رحیم‌پورازغدی با اعتقاد بر اینکه رسانه‌های موثر در دنیا دیپلمات‌مآبند، یادآور شد: این رسانه‌ها می‌گویند و نمی‌گویند. ظاهرا بی‌طرفانه اخبار را می‌گویند اما در اصل با طرف هستند.

او با بیان اینکه بزرگترین مصیبت ما در حوزه رسانه این است که بچه مسلمان متعهد و قوی کم داریم، یادآور شد: در مفاهیم رسانه‌ای چیزی به نام مترادف نداریم. مترادف برای بحث‌های عوامانه و کف خیابانی است. هر معنا فقط یک کلمه دارد. این‌ها را باید بدانیم. دشمنان رسانه‌ای ما به اسم دیپلماسی، دیکاتوری رسانه‌ای به راه انداخته‌اند و به شکل مینیاتوری با کلمات بازی می‌کنند به همین دلیل یک پاراگراف از خبرشان تبدیل به جریان‌سازی می‌شود ولی رسانه‌های ما صد پاراگراف هم بنویسند نمی‌توانند جریان‌سازی کنند.

رحیم‌پور ازغدی همچنین در بخش دیگری از این همایش در خصوص واژه لیبرال دموکراسی بیان کرد: لیبرال دموکراسی، دموکراسی مطلق نیست. دموکراسی مطلق چه در عرصه رسانه و چه در عرصه‌های دیگر معنایی یکدست و واحد ندارد، ثانیا اگر هم معنادار باشد ممکن نیست در هیچ قطعه‌ای از تاریخ دموکراسی مطلق تحقق پیدا کند. دموکراسی‌ای متعهد است که قابل اجراست اما بحث این است که دموکراسی متعهد به چه؟ دموکراسی متعهد به لیبرال، دموکراسی متعهد به ارزش‌های اسلامی یا دموکراسی متعهد به سرمایه‌داری؟ بنابراین دعوا بر سر نوع دموکراسی است که متعهد به چه باشد.

http://up.spornews.ir/view/1149631/rasaneh democracy03.jpg

وی در زمینه مطالب بالا به یکی از آخرین اخباری که شب گذشته از وضعیت سوریه منتشر شد اشاره کرد و گفت: پیش از این در سوریه در یکی از شهرک‌های شیعه نشین مردم از گرسنگی خاک می‌خوردند برای اینکه نمیرند. حتی ده ها نفر تلف شدند. چیزی از این جریان اطلاع‌رسانی نشد. اما حالا یک روستا که جریان‌های تروریستی جزو آن‌ها هستند، تمام دنیا را از این جریان مطلع شدند و حتی پرونده‌اش به شورای امنیت هم رفت.

رحیم‌پور ازغدی در همین رابطه یادآور شد: رسانه‌های بین‌الملل همه کنترل‌شده هستند. منتها دیکتاتوری‌شان خرکی نیست و علمی است.

ازغدی در بخش دیگری از این همایش به نظریه پیتر دالگرن اشاره کرد و گفت: در این نظریه پارادوکسی وجود دارد؛ ملت‌هایی که دموکراسی رسانه‌ای ندارند و کشورشان دارای دیکتاتوری خرکی است، آرزو می‌کنند که دموکراسی رسانه‌ای برقرار شود. این در حالی است که اکثر کسانی که در غرب نظام رسانه‌ای دارند، کسل‌ و بی‌رقیب‌اند و می‌گویند چه فایده؟ در حالی که تصور این بوده است که دموکراسی پتانسیل ایجاد نوسازی را دارد. تشویق همه به اینکه آزادی رسانه‌ و آزادی بیان دارید و این بود که جامعه مدنی شکل می‌گرفت، اما همین دموکراسی و همین رسانه که قرار بود به ارتقاء سطح آگاهی شهروندان تبدیل شود تبدیل به ابزار کنترل مردم شده است.

این استاد دانشگاه در ادامه تأکید کرد: اگر می‌خواهیم بدانیم آزادی و دموکراسی حقیقی چیست باید به متن اسلام توجه کنید. بالاترین سطح مردم‌سالاری واقعی این بود که پیامبر اکرم (ص) در لحظه آخر عمرش از ملت عذرخواهی کرد. بالاترین سطح مردم‌سالاری رسانه‌ای را در جامعه اسلامی داریم؛ بنابراین لیبرال دموکراسی نمی‌تواند به ما رسانه بفروشد. ما بالاترین سطح مردم‌سالاری رسانه‌ای را داریم.

او با بیان اینکه رسانه‌های صهیونیستی در جهان دائم وضع موجود را توبیخ می‌کنند، بیان کرد: امروزه رسانه‌ها دست کسانی است که صاحبان قدرت بمب و اتم‌اند و این رسانه‌ها به اسم دموکراسی رسانه‌ای خیلی از جریان‌ها را هرس می‌کنند. این یعنی لیبرالیسم خبری و به ناحق آن‌طور که دلشان می‌خواهند اخبار را کوچک و بزرگ می‌کنند که یک روش صلیبی است.

او در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: همواره جهان با کمبود دموکراسی مواجه است و خواهد بود. منتها ما اگر ندانیم کدام بخش از دموکراسی را حذف و کدام را اضافه کنیم آن‌ها برای ما تصمیم خواهند گرفت.

رحیم‌پور ازغدی همچنین با تشبیه اینکه افکار عمومی اتم‌های پراکنده‌ و اخبار بالقوه نیز اتم‌های پراکنده‌اند، بیان کرد: اندیشه اینکه چه کسی تصمیم بگیرد کدام واقعیت کنار کدام واقعیت قرار بگیرد مهم است. به نوعی که شما کاملا می‌توانید از مواد مشابه نتایج متفاوتی بگیرید. اینجاست که اهمیت رسانه ارتباطی که به جوامع شکل و ماهیت می‌دهد نمایان می‌شود.

او در این زمینه با اشاره به حواشی که برای مجریان فیتیله‌ای پیش آمد، بیان کرد: این‌ حاشیه‌سازی‌ها بود که تبدیل به درگیری‌های خیابانی شد. با وجود اینکه این مجریان اعلام کردند منظوری نداشتند. این یعنی اینکه وقایع دیگری در جریان است و رسانه‌های دیگری هم درکارند. بنابراین دموکراسی مطلق خبری رسانه‌ای معنا ندارد و هیچ کس در دنیا به آن منتظم نبوده است.

این استاد دانشگاه در ادامه اظهار کرد: با وجود امکانات رسانه هزاران مسئله حل نشده در حوزه افکار عمومی وجود دارد. به نوعی که هر چیزی که تو می‌گویی لزوما شنیده نمی‌شود. اگر دقت کرده باشید هیچ حرف تازه‌ای در دنیا گفته نمی‌شود. اتفاق این است که بعضی حرف‌ها برای نخستین بار شنیده می‌شوند.


http://up.spornews.ir/view/1149632/rasaneh democracy04.jpg

او در بخش‌های پایانی سخنان خود یادآور شد: دشمنان ما تجزیه و ترکیب‌های شیمیایی را در حوزه رسانه‌ای یاد گرفتند اما ما هنوز یاد نگرفته‌ایم؛ البته آن‌ها مزیتی دارند و آن اینکه کلاهبرداری برای آن‌ها جایز است. در این شرایط دست رسانه مسلمان انقلابی ما بسته است و نمی‌تواند وارد حریم خصوصی شود،‌ شایعه‌پراکنی کند و تهمت بزند. این‌جاست که باید کمی تجربه، سواد، تخصص در کنار پیچیدگی‌هایی که وجود دارد داشته باشیم. گاهی سواد اسلامی و رسانه‌ای ما ضعیف است.

وی با اشاره به اینکه رسانه‌ای‌ها باید فعالانه وارد عرصه رسانه بشوند، یادآور شد: باید فعالانه وارد عرصه رسانه شد نه منفعلانه وگرنه مدیریت می‌شوید و مدیریت نمی‌کنید. ظاهرش این است که در ورطه رسانه‌محوری می‌افتید اما در معنای واقعی مدیریت می‌شوید. اگر از ابتدای کار که وارد عرصه رسانه‌ای می‌شوید هدفتان معلوم نباشد نتیجه کار چیز دیگری خواهد بود. پروژه موفق آن است که هدف در نتیجه قرار بگیرد.

او در پایان بیان کرد: اینکه ما می‌گوییم رسانه‌های جهانی تعریف جهانی از دموکراسی و رسانه‌های جهانی ارائه می‌دهند واقعیت این است که نظام سرمایه‌داری با رسانه‌ها خواسته‌های خود را به دنیا تحمیل می‌کنند و عادت می‌دهند که چه خبرهایی را مردم جدی بگیرند و کدام را جدی نگیرند. راجع به هر خبر چگونه قضاوت کنند. به گونه‌ای که رسانه ما در خدمت مردم قرار ندارد. این نحوه رسانه‌ای، مردم را در خدمت رسانه قرار داده است. با این شرط که ما سبک زندگی به مردم یاد می‌دهیم، سبک ارزش‌گذاری یاد می‌دهیم. در واقع رسانه بخش اساسی واقعیت عصر ما و یک نیروی تاریخی و اصلی و تعیین‌کننده در سطوح کلان و خرد زندگی ما شده است و از این پس دوران زندگی ما بدون رسانه نه معنا دارد و نه امکان. این تصور که می‌شود زندگی بدون رادیو، تلویزیون و اینترنت و... داشت امکان ندارد. یعنی تصور جامعه‌ای که رسانه در آن نیست امکان ندارد.

حسن رحیم‌پور ازغدی یاد‌آور شد: بنابراین این نگاه که با ذات رسانه و ذات تکنولوژی نمی‌شود تمدن دینی ساخت هم به لحاظ عملی و هم به لحاظ نظری اشتباه است. از طرفی دیگر اگر وارد رسانه شویم و خودمان را ول کنیم ما را می‌برند.

***

حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان که از دیگر سخنرانان همایش رسانه و دموکراسی بود، در ابتدای سخنانش با اشاره به اهمیت موضوع رسانه و دموکراسی یادآور شد: شاید 20 سال پیش عمیقا باید به این موضوع در جلسات نخبگان می‌پرداختیم و سعی می‌کردیم مردم از این دو عنصر دموکراسی و رسانه باخبر باشند و برخی ابهامات زودتر از این‌ها برطرف می‌شد.

وی گفت: تجربه دموکراسی و تجربه رسانه پیام‌های بسیار مهمی را به ما انتقال می‌دهند و نتیجه‌اش جنگ‌ها، خونریزی‌ها و جنایاتی است که مقصر آن خود همین جنایتکاران و کسانی هستند که به دنبال آزادی رسانه در ظاهرند.

وی با اشاره به آزادی دموکراسی در رسانه‌های غرب یادآور شد: آنجا دموکراسی اجرا می‌شود و رسانه‌ها به سبک غربی اداره می‌شوند نه آزادانه. در این شرایط ما فقط می‌خواهیم به آسیب‌هایی که دموکراسی غرب دچار آن شده است دچار نشویم و انقلابی بودن چیزی بیشتر از این از ما نمی‌خواهد. حتی اسلام هم از رسانه و تبلیغات محدود استفاده می‌کند. رهبران دینی ما برای رساندن مردم به سعادت و حقیقت از عملیات روانی محدود استفاده می‌کردند نه اینکه بخواهند مردم را فریب بدهند. بلکه حقیقت‌گویی و بیان کردن حقیقت درست در دین ما محدودیت دارد. بنابراین همیشه باید یک مقدار ابهام برای تبلیغ دین باشد و امتحان بدون ابهام وجود ندارد. در حالی که رسانه نقش‌اش برطرف کردن ابهام است؛ بنابراین از رسانه نمی‌توان حتی در خدمت دین هم درست استفاده کرد. درست استفاده کردن یعنی اینکه تحریف نکنیم و دروغ نگوییم.

حجت الاسلام پناهیان همچنین یادآور شد: نگاه ما به رسانه این است که رسانه نباید هر چه می‌تواند فضا را شفاف کند. برای اینکه انسان‌ها احترام دارند و خودشان باید تصمیم بگیرند. رعایت کرامت انسان به این است که اجازه دهی خود او برای خودش تصمیم بگیرد. خداوند اگر می‌خواست همه را هدایت می‌کرد.

او با اشاره به تجربه دموکراسی در غرب یادآور شد: تجربه دموکراسی در غرب این است که حرمت انسان‌ها نگه داشته نمی‌شود. انسان‌ها در دموکراسی ابزار شده‌اند و راه به کارگیری این ابزار رسانه‌ها شده‌اند. به نوعی که مهمترین بی‌احترامی به انسان‌ها در غرب با رسانه صورت می‌گیرد. ما باید هوشمندانه مواظب آسیب‌های دموکراسی در غرب باشیم. بن مایه دموکراسی این است که مردم مشارکت داشته باشند و مسئولیت‌های اجتماعی جامعه خودشان را بپذیرند.

وی گفت: صندوق رأی در صدر اسلام نبود ولی تعامل اجتماعی به گونه‌ای بود که جای صندوق رأی را پر می‌کرد؛ بنابراین دموکراسی یعنی اینکه مردم مسئولیت سرنوشت خودشان را بر عهده بگیرند. شما وقتی به کسی رأی می‌دهید که بانکداری با سود 24 درصد را نمی‌تواند تغییر دهد، در سرنوشت خودتان که مسئول بوده‌اید تأثیر گذاشته‌اید.


http://up.spornews.ir/view/1149631/rasaneh democracy03.jpg

حجت‌الاسلام پناهیان در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: کار اول رسانه این است که مردم را با سیاست آشتی دهد. مردم سیاست را دوست داشته باشند و سیاست‌ورزی کنند. متأسفانه در حال حاضر روزنامه‌های ما با تیترهای منفی مردم را از سیاست فراری می‌دهند. مردم باید اهل سیاست شوند و بحث سیاسی کنند. وقتی سیاسیون در روزنامه‌ها به طرف هم چنگ می‌زنند مردم هم زده می‌شوند.

او سپس گفت: اگر معنای دموکراسی این است که مردم مسئولیت را به عهده بگیرند بنابراین دیگر هیچ یک از مردم نباید بگویند که حوصله بحث سیاسی را ندارند. فضای سیاسی مانند فضای ورزش نیست که کُری بخوانند، فضای سیاسی به دلیل اینکه فضای جدی است، موجب کدورت‌ها و کینه‌ها می‌شود و مردم از این فضا زده می‌شوند. در نتیجه وظیفه رسانه‌ها این است که مردم را با سیاست آشتی دهند. مردم سیاست‌ورزی یاد بگیرند. بعضی‌ها دوست ندارند افکار عمومی در همه زمینه‌ها بیدار شود اما من معتقدم باید بیدار شوند و کسانی که به مجلس می‌آیند افرادی باشند که بتوانند کار انجام دهند. اما همه وظایف بر عهده رسانه‌ها نیست. متأسفانه بحران‌های زیادی در فضای سیاسی وجود دارد. مشکل فقط با رسانه‌ها حل نخواهد شد. یکی از مشکلات ما زیگزاگ رفتن سیاسیون است. باید ضابطه‌ای باشد که این‌طور نشود.

او با بیان اینکه اصل دموکراسی، دموکراسی دینی است، یادآور شد: به معنای واقعی مردم مسئولیت دارند سرنوشت‌شان را خودشان تعیین کنند و واقعا مسئولیت‌پذیر باشند. در این شرایط است که بر اساس عاطفه، ظاهر و شکل و شمایل به افراد رأی نمی‌دهند بلکه با بررسی به آن‌ها رأی می‌دهند.

حجت‌السلام پناهیان با بیان اینکه رسانه‌ها در غرب مأموریت دارند مردم را ناامید کنند، بیان کرد: این رسانه‌ها مأموریت‌شان این است که مردم را در مشارکت در سیاست مأیوس کنند. لذا جنبش 99 درصد علیه یک درصد صورت نمی‌گیرد. سیاست‌مدارانی که مردم را مجبور می‌کنند به آن‌ها رأی بدهند به مردم خیانت می‌کنند.

او در پایان سخنانش ابراز امیدواری کرد که دموکراسی حقیقی مردم‌سالاری روز به روز در کشورمان رشد کند و مردم روز به روز سیاسی‌تر شوند تا انتخابات دقیق‌تری برگزار شود. رسانه‌های ما برای رسانه‌های غربی الگو شوند و طبق خواست قدرت‌ها عمل نکنند.

وی همچنین تأکید کرد که رسالت روزنامه‌ها به گونه‌ای است که باید نقش دانشگاه را ایفا کنند نه اینکه با تیترهای منفی مخاطب را از سیاست‌زده کنند.

***

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم با حضور حجت‌الاسلام گواهی نماینده ولی فقیه در سپاه محمد رسول‌الله (ص)، بصیری مسئول سازمان بسیج رسانه، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان از خانواده‌های شهدای دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم، فعالان عرصه رسانه و همچنین پیشکسوتان این عرصه تجلیل شد که اسامی آن‌ها به شرح زیر است:

خانواده شهید گودرزی، شهید عرصه رسانه در دفاع مقدس

خانواده شهید برادران، شهید عرصه رسانه در دفاع مقدس

خانواده شهید خیرخواه، شهید مجری و خبرنگار رسانه

خانواده شهید باغبانی، شهید مدافع حرم و مستندساز

خانواده شهید حسینی، شهید مدافع حرم

پیشکسوت رسانه دکتر مسعود خمسه

پیشکسوت عکاس حمیدرضا معین‌الدینی

برگزیده بسیجی عقیل توحیدیان

برگزیده بسیجی خانم خداوردیان


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
ثامنی شنبه 26 دی 1394 ساعت 17 و 59 دقیقه و 06 ثانیه
سلام انصافا همایش قشنگی بود(همایش رسانه و دموكراسی). ممنون از اطلاع رسانی تون
ثامنی شنبه 26 دی 1394 ساعت 17 و 59 دقیقه و 05 ثانیه
سلام انصافا همایش قشنگی بود(همایش رسانه و دموكراسی). ممنون از اطلاع رسانی تون
ثامنی شنبه 26 دی 1394 ساعت 17 و 59 دقیقه و 02 ثانیه
سلام انصافا همایش قشنگی بود(همایش رسانه و دموكراسی). ممنون از اطلاع رسانی تون
لیدا پنجشنبه 24 دی 1394 ساعت 13 و 17 دقیقه و 23 ثانیه
مطمئنم از سرزدن به سایت من پشیمون نمیشی امتحان کن
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
 
این سایت شامل برخی اخبار و مطالب منتشره و تولیدی همکاران نشریه زیرک (آذربایجان غربی) است که آقای علیزاده به نمایندگی از مدیریت نشریه مسئول بارگذاری مطالب می باشد و اخبار و مطالب پیش از صدور مجوز نشریه متعلق به شخص ایشان است.

admin