تبلیغات
صاباح نیوز - تابش انوار شمس و مولانا بر سینه دکتر وحید جلال زاده
 
پایگاه خبری صاباح نیوز را چگونه ارزیابی می كنید؟تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

کد متحرک کردن عنوان وب

 
 
نویسنده : admin
تاریخ : شنبه 1 اسفند 1394
نظرات
ادبیات هر ملت و هر سرزمین تبلور تمدن و اندیشه فکری آن دیار محسوب میشود. بزرگان فرهنگ و ادبیات و نیز آثار ادبی هر ملت و هر سرزمین نیز پشتوانه و حاصل تکاپوی فرهنگی و تمدنی آنان است درمسیر زمان. اگر این آثار و یاد و جایگاه بزرگان خالق این آثار مختلف ادبی٬ فلسفی و علمی و ... به ماندگاری به حافظه معاصر ما سپرده نشود٬ هیچ شاخصه ی فرهنگی و تمدنی و فکری برای میزان و سنجش تاریخی و انسانی آن ملت و سرزمین باقی نمی ماند. 


 برای مثال بزرگان ادب و حکمت و نیز عرفان ما چون صفی الدین ارموی٬ حسام الدین چلبی ارموی ( اولیا ارموی)، مرید والای مولانا جلال الدین محمد بلخی یعنی مولوی بزرگ نام برد که در عرفان نام آشناترین بزرگ تاریخ ادبیات و فرهنگ ارومیه است که بعد از مراد خود به جانشینی او و نخستین خلیفه طریقت مولویه بغداد شدن٬ یاد کرد و اینکه مجموعه سترگ مثنوی معنوی علت وجودی خود را به این مرید بزرگ مولوی ادبیات هزارساله ما مدیون است و نیز طرزی ارموی و یا علیقلی بیگ ارومی ( نقاش بزرگ دوران صفوی و افشار) و .... درست به همین دلیل مردمان هر سرزمین در پی سبقت گرفتن از هم نوعان خود در خلاقیتهای ادبی و هنری هستند و حتی سعی میکنند دامنه این خلاقیت را هم با استنادات و اسناد به پهنه تاریخ متصل کنند و از این رهگذر به پیشتازی و قدمت فرهنگی و تمدنی خود نقش اثبات بزنند. تا آنجا که به ادبیات ایران و منطق آذربایجان آن مربوط میشود میتوان مسیر خلاقیت ادبی را از مرز ورود اسلام به ایران و حتی چندی قبل از آن تا دوران معاصر ردیابی کرد٬ که خود موضوعی جداگانه و در خور بررسی عمیق تاریخی و زبانشناسی است. هدف مقدمه فوق فقط تاکید به نقش ادبیات٬ فرهنگ و تمدن در حیات تاریخی انسان و تکوین ابعاد مختلف حیات بشری اوست. جریانی که تا به امروز در زوایا و اشکال مختلف ودرغالب زبان و فرهنگ و هنر ملیتهای مختلف و در چهره های متنوع٬ ادامه دارد و لازمه حیات بشر است تا قیام قیامت. برای ثمر دادن درختی چنین پر شاخه و برگ و نیز کهن در منطقه آذربایجانغربی٬ لزوم توجه به فرصتهای بزرگ و تاریخیِ موجود از حیث برنامه ریزیهای کلان منطقه ای و ملی از اولیتهای مهم اجرایی در هر منطقه یا کشور است. در استان آذربایجانغربی و به سال 1389 توجه به این عرصه مهم و تاریخی معاصر از سوی استانداری وقت لازم و ضروی تشخیص داده شد. وحید جلالزاده استاندار وقت به جهت پیشینه تخصصی در عرصه فرهنگ و نیز به عنوان عالیترین مقام اجرایی گام بزرگی در جهت عینیت بخشیدن به عیان سازی هویت فرهنگی استان در عرصه ملی و بین المللی برداشت: برگزاری کنگره شمس تبریزی در شهرارومیه و شهرستان خوی. وقتی سفرای فرهنگی 15 کشور جهان در استان آذربایجانغربی در پاییز سال 1389 زیرچتر فرهنگ وادب و نیز تاریخ وتمدن ایرانی جمع میشوند بزرگی وعظمت و اندیشه عمیق پنهان در پس ماجرا را در مییابیم و پی به زوایای پیدا و پنهان این اندیشه ژرف و دست نیافتنی میبریم. گویی انوار حضرت شمس و جناب مولانا و خواجه شیراز به یکباره بر سینه ی جلال زاده تابیده که اینچنین عاشقانه و عارفانه تصمیم به برگزاری این همایش عظیم و جهانی گرفته.
شمس تبریزی٬ زاده آذربایجان شرقی­ (تبریز) و خفته در دامان خاک آذربایجان غربی­ (خوی) میباشد. ابرمرد بزرگ عرفان و حکمت ایرانی اسلامی و حلقه تکمیلی پیوند مولوی بزرگ و حسام الدین ارموی. نورِ شمس تبریزی در مولای روم ( مولوی) قابل رؤیت است و نور جلال الدین مولوی بزرگ نیز در حسام الدینِ ارومیه مششع!.


جلال زاده با درک عمیق از موضوع تاریخی و نیز بعد معاصر فرهنگ و ادبیات ایرانی و اسلامی٬ به دنبال ایجاد گفتمان در قالب امروزی در دیدگاه و نوع حیات و زندگی انسانی یعنی سبک زندگی ایرانی­ اسلامی بود و به همین دلیل با جهانی سازی داشته های غنی فرهنگی و تمدنی حلقه اتصالی شد برای عرفان اسلامی سده هفتم هجری و ادبیات دینی اسلامی قرن معاصر و عصر انقلاب اسلامی.

بخشی از سخنرانی وحید جلالزاده استاندار وقت آذربایجانغربی: « بزرگان و ادبا عرصه علم و هنر چراغ های روشن و ستارگان تابانی هستند که به مسیر ما روشنایی میبخشند و جوان ایرانی که طلایه دار رشد و توسعه و پیشرفت کشور هستند باید این بزرگان را الگوی خود قرار دهند و مسیر را طی کنند» 

« ایران اسلامی امروز با تکریم از بزرگان تمدنساز خود در قله عزت و افتخار ایستاده است» ماه فرهنگی حافظ و شمس تبریزی نیز از وجه بسیار مؤثر این مجموعه بود؛ پیوند دو قطب مسلم عرفان و ادب ایران زمین. شیراز و ارومیه. 
استاندار فارس: « آذربایجانغربی و فارس الگوی مناسبی برای توسعه تعاملات میان فرهنگی در کشور هستند» 
از کارهای بزرگی که در کنار برگزاری کنگره شمس تبریزی و ماه فرهنگی حافظ و شمس انجام شد میتوان: به پرده برداری از تمبر یادبود، پل فرهنگی شمس تبریزی و حافظ شیرازی، شروع بافت فرش ابریشم با طرح آرامگاه شمس تبریزی و حافظ شیرازی، شروع انجام کتابشناسی شمس تبریزی، برگزاری کنسرت موسیقی شهرام ناظری در ارومیه، گشایش نمایشگاه فرش و هنرهای دستی استان در خوی، برپایی نمایشگاه خوشنویسی نقش شمس در خوی، اهدای نشان شمس به نواده مولانا خانم دکتر اسن چلبی از ترکیه، پرده برداری از قدیمیترین سند تاریخی مربوط به بارگاه شمس تبریزی، افتتاح خانه فرهنگی شمس تبریزی در خوی، اهدای نشان عالی بنیاد بین المللی مولانا به شهرام ناظری اشاره کرد. 

مدیریت اجرایی سازمان فرهنگی اکو­ جمیل اویسی از کشور پاکستان: « از استاندار آذربایجانغربی ( وحید جلالزاده) بخاطر برگزاری هرچه باشکوهتر کنگره بین المللی شمس تبریزی تشکر میکنیم» 

پیوند حافظ و شمس از نظر یک ناظر بین المللی: «این پیوند مبارک موجب توسعه روابط فرهنگی میان ملتهای مسلمان خواهد شد» 

جلالزاده در مراسم اختتامیه کنگره شمس تبریزی: « تمدنی می تواند پایدار بماند که فرهنگ مقتدری داشته باشد و فرهنگ مقدر ضامن پایداری تمدنهاست» « طبق فرمایشات مقام معظم رهبری تمدن از جنس معنا و فرهنگ است و مهمترین بخش از اقتدار نظام نیز اقتدار فرهنگی است که برآمده از تاریخ و گذشته درخشان مردم این سرزمین است» اهدای لوح تقدیر بنیاد بینالمللی مولانا به استاندار وقت استان وحید جلالزاده پایان بخش بزرگترین رویداد ادبی٬علمی٬ فرهنگی٬ تاریخی و نیز بین المللی و ملی کنگره شمس تبریزی و ماه فرهنگی حافظ و شمس در آذربایجانغربی بود. 

اما هیچ نشان و مدالی برای فرزند ارومیه از این بالاتر نیست که برگزاری این همایش عظیم و این کنگره بین المللی موجب شد که کشوزهای همجوار مثل ترکیه نتوانند حضرت مولانا را از ان خود بدانند، چرا که نتنها مولان که تمام مولوی شناسان بزرگ جهان از علامه محمد تقی جعفری گرفته تا استاد مختاری همه ایرانی هستند و اما هرگز نمی توان از کنار کار بزرگ دکتر وحید جلال زاده به آسانی گذشت، چرا که این کار مو جب بیمه شدن نام مولانا برای ایرانی بودن و وجود مقبره شمس تبریزی در خوی و ایران برای ابد گردید و هر زمان که هرزه گویان بیکانه زبان به یاوه گویی بگشایند، جهانیان خواهند گفت که ما مولانا راایرانی شناخته و  مقبره شمس را هم در ایران میدانیم  و اگر آنگونه است که شما میگویید، زمانیکه ایرانیان کنگره عظیم شمس و مولانا را برگزار میکردند کجا بودید و چرا اکنون مولوی شناس و شمس شناس گشته اید. آری زمان هر اندازه که میکذرد، ابعاد نگرش و ژرفای اندیشه دکتر وجید جلال زاده بیشتر و بیشتر آشکار خواهد شد.

حسین علیزاده / 

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
دوشنبه 10 اسفند 1394 ساعت 07 و 51 دقیقه و 37 ثانیه
كنره شمس برا خویه ، برا ارومیه چیكار كردی آقای استاندار سابق؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
 
این سایت شامل برخی اخبار و مطالب منتشره و تولیدی همکاران نشریه زیرک (آذربایجان غربی) است که آقای علیزاده به نمایندگی از مدیریت نشریه مسئول بارگذاری مطالب می باشد و اخبار و مطالب پیش از صدور مجوز نشریه متعلق به شخص ایشان است.

admin